CD40100-32-stage left/right shift register
1,824 views
CD40100 has a supply voltage range of 5V to 20V, which is much higher than any contemporary logic family. It has buffered output which improves transfer characteristics by providing very high gain. All inputs are protected against static discharge with diodes to VDD and VSS.
CD40100 Features
  • High Voltage Type (20V Rating)
  • Fully Static Operation
  • Shift Left/Shift Right Capability
  • Multiple Package Cascading
  • Recirculate Capability
  • LIFO of FIFO Capability
  • Standard Symmetrical Output Characteristics
  • 100% Tested for Maximum Quiescent Current at 20V
  • 5V, 10V, and 15V Parametric Ratings
  • Maximum Input Current of 1μA at 18V Over Full Package Temperature Range; 100nA at 18V and +25oC
  • Noise Margin (Over Full Package Temperature Range):
    • 1V at VDD = 5V
    • 2V at VDD = 10V
    • 2.5V at VDD = 15V
CD40100 Specifications
Absolute Maximum Ratings
  • DC Supply Voltage Range, (VDD): -0.5V to +20V (Voltage Referenced to VSS Terminals)
  • Input Voltage Range, All Inputs: -0.5V to VDD +0.5V
  • DC Input Current, Any One Input: ±10mA
  • Operating Temperature Range: -55oC to +125oC Package Types D, F, K, H
  • Storage Temperature Range (TSTG): -65oC to +150oC
  • Lead Temperature (During Soldering): +265oC
    • At Distance 1/16 ± 1/32 Inch (1.59mm ± 0.79mm) from case for 10s Maximum